merz spezial

Wypadające włosy - kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Wypadające włosy to problem spędzający sen z powiek wielu kobiet. Codziennie gubimy około 100 włosów, jednak, gdy straty są większe, warto sprawdzić co może być przyczyną wypadania włosów.

KUP TERAZ

Nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane wieloma czynnikami, między innymi:  

  • Zaburzeniami hormonalnymi, gdy u kobiety występuje zwiększony poziom testosteronu mamy do czynienia z męskim typem łysienia. Łysienie androgenowe związane jest z podwyższonym poziomem androgenów, zwłaszcza testosteronu, który prowadzi do skrócenia fazy wzrostu włosa. Efektem takiego działania jest utrata gęstości włosów na czubku głowy.
  • Nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy. Wypadanie włosów w przypadku obu tych chorób jest możliwe do zatrzymania, jak również cofnięcia powstałych już skutków przy pomocy odpowiednio dobranych leków na chorobę pierwotną.
  • Menopauzą lub okresem poporodowym, który ma bezpośredni związek ze zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety.
  • Niedoborami witamin, minerałów, mikro- i makroelementów np. żelaza, cynku, krzemu, biotyny, białka. Nadmierne wypadanie włosów związane z niedoborami witamin najczęściej występuje u osób stosujących restrykcyjne diety 700-1000 kalorii lub będących na tak zwanych dietach jednoskładnikowych.  Należy pamiętać, że niedobór cynku i żelaza w organizmie nie musi być objawem anemii, a jednocześnie może powodować wypadanie włosów.
  • Chorobami skóry, grzybica powodowana przez grzyby jest chorobą zakaźną, a leczenie jest długie i pracochłonne. Do zarażenia najczęściej dochodzi poprzez kontakt z chorymi lub przedmiotami, których zarażony używa (odzież, ręcznik grzebień). Kolejną chorobą wpływającą na stan naszych włosów jest łuszczyca skóry głowy. Łuszczyca ma charakter autoimmunologiczny. Jej objawami jest powstawanie plamek, tarczek- ognisk zapalnych pokrytych jasnymi łuskami. Stres, alkohol, papierosy są czynnikami wpływający na jej szybszy rozwój. Łojotokowe zapalenie skóry również przyczynia się do nadmiernego wypadania włosów. Schorzenie ma bezpośredni związek z nieprawidłową pracą gruczołów łojowych.
  • Błędami w pielęgnacji włosów i skóry głowy. Częste stosowanie kosmetyków takich jak pianka do włosów, farba, lakier czy zbyt mocne napięcie włosów przy układaniu fryzury. Używanie prostownicy bądź suszarki w codziennej stylizacji.
  • Przewlekłym narażeniem na sytuacje stresowe, które mogą przyczynić się do zatrzymania wzrostu włosa lub uszkodzenia jego struktury.

Jeżeli zauważysz u siebie zwiększone wypadanie włosów, zacznij działać od razu. Im szybciej zareagujesz, tym mniej ich stracisz. Udaj się do lekarza, który pomoże Ci znaleźć przyczynę wypadania włosów oraz wprowadzi odpowiednie leczenie.  Co na co dzień możesz robić, aby polepszyć kondycję swoich włosów?

Podstawą jest zbilansowana dieta bogata w białko, owoce i warzywa. Możesz również wzbogacić ją o suplementy diety na włosy, skórę, paznokcie, które dostarczą twojemu organizmowi dzienne zapotrzebowanie witamin i makroelementów.

Stosuj kosmetyki specjalnie przeznczone do twojego typu włosów. Jeżeli to możliwe, unikaj prostowania i suszenia włosów suszarką. Stosuj odżywki, płukanki lub wcierki. Zwracaj uwagę na skład kosmetyków. Pamiętaj o regularności, tylko ona zapewni widoczne efekty.

 
 
merz spezial